Hayat Amacı Nasıl Bulunur?

Aylık Bülten

Güncel çalışmalarımdan, yayınladığım yazı ve videolardan en hızlı şekilde haberdar olmak için, aylık bültenime üye olun.

  “Bir gemi Doğu’ya gider, biri Batı’ya.
  Esen aynı rüzgârla;
  Hangi yöne gidileceğini belirleyen
  Rüzgâr değil, yelkendir.” – Ella Wheeler Wilcox

  “Hayat amacım ne?” diye kendinize hiç sordunuz mu? Eğer sorduysanız, sizi gerçekten tatmin eden bir cevap verebildiniz mi? Yoksa, “Günlük rutinimin içinde o kadar sıkışmış durumdayım ki, yaşadığım bu hayatın gerçekten bir anlamı olup olmadığını bile sorgulayamıyorum” mu diyorsunuz?

  Benim için bu soru cevaplanması en zor sorulardan biriydi. Öyle ki, ne zaman aklıma gelse, (ki her zaman en sıkıntılı dönemlerde gelirdi), ”bu kadar dert arasında bir de hayat amacı eksikti zaten” deyip hemen ondan kurtulmaya çalışırdım. İnsan cevabını veremediği sorular karşısında kendini daha da güçsüz hissediyor. Hele hele bu soru, varlığının nedeniyle ilgiliyse…

  2010 yılında tam zamanlı işimden ayrıldım ve gerçekten zevk alarak çalışacağım bir işi yapmaya karar verdim. Bu konuyu “Yüksek Gelirli İşimden Ayrılma Hikayem” de detaylarıyla anlatıyorum.

  Hayat Amacı Arayışı

  Her gün işe gitmek zorunda olmayınca, bu tip varoluşsal soruları düşünmek için elimde bol bol vaktim vardı. Ama ne yazık ki, sadece düşünüp taşınarak hiç bir yere varılamadığını anladım.

  Kendi kendime bu işin içinden çıkamayınca, cevabı direkt kitaplarda aradım. Başkalarının bilgi ve deneyimlerinden feyz almaya çalıştım. Bu da yetmeyince, güvendiğim kişilere benimle ilgili gözlemlerini sordum. Zira insan kendisine karşı, başkaları kadar objektif bakamayabiliyor.

  Sonunda kafam o kadar karıştı ki, bu soruyu Google’da bile aradım:) “Hayat amacı nasıl bulunur?”, “Yaşam misyonu nasıl belirlenir?”, vs. İnternette bu konuyla ilgili bir sürü yazı var. Hatta buna yönelik testler bile hazırlamışlar. Sorulara cevap veriyorsun, ilgi alanların ve yeteneklerin doğrultusunda hayat amacını anlamaya dair ipuçları yakalıyorsun.

  Bir türlü beni tatmin eden bir cevap bulamadığım için buna sahip olduğunu düşündüğüm kişilere karşı içten içe kıskançlık duyuyordum. Örneğin, bir ressam, bir şarkıcı, sanatçı yada sporcu için hayat amacı ne kadar kolaydı. Yaptıkları iş zaten hayat amacını da içinde barındırıyordu. Onlar şanslıydı. Çünkü Allah onlara bariz bir yetenek vermişti. Bu sayede hem para kazandıkları bir meslekleri vardı hem de hayat amaçlarına hizmet ediyorlardı. Temel motivasyonları para değil de zevk duygusu olduğu için, yaptıkları her işte zaten başarılı oluyorlardı. Halbuki ben “şanssız” gruptaki insanlardan biriydim. Ne öne çıkan herhangi bir yeteneğim, ne de acayip zevk alarak yaptığım bir şey vardı. Eee o zaman benim gibi birinin hayat amacı ne olabilirdi ki? Kısacası hala daha başladığım noktadaydım.

  Baktım ki ilerleyemiyorum, bu konu üzerinde kafa yormaya biraz ara verdim. Ancak bu süreçte kendimi ve duyumlarımı gözlemlemeyi öğrenmiştim. Artık yaptığım herhangi bir eylem karşısında nasıl hissettiğime önem vermeye başlamıştım.

  Hayat Amacımı Keşif Anı

  Bir gün yakın bir arkadaşımla buluştum. Konuşmanın geneli daha çok onun içinde bulunduğu zor bir dönemle ilgiliydi. Ve benim fikrimi almak istiyordu. Elimden geldiği kadarıyla, onu yargılamadan anlamaya çalıştım ve onun yerine karar vermeden düşüncelerimi paylaştım. Günün sonunda, bana teşekkür etti ve söylediklerim sayesinde kafasında bazı şeyleri daha net görebildiğini söyledi.

  Eve döndüğümde neredeyse 9 saat boyunca konuştuğumuzu farkettim. İşin ilginci, onca zaman ne açlığımı ne de susuzluğumu hissetmiştim. Ayrıca hiç de sıkılmamış, bilakis her anından zevk almıştım. Bu deneyim ve farkediş sayesinde içimde yepyeni bir pencere açılmıştı.

  Bu olaydan bir zaman sonra internette bir videoya rast geldim. Hedeflere Ulaşmak İçin Yapılması Gerekenler yazımda daha detaylı anlattım bu video sayesinde, hayat amacım kristal netliğinde ortadaydı. Benim bu yaşamdaki misyonum “kendimin ve başkalarının farkındalığına hizmet etmek”ti.

  Bu çok iddialı bir laf gibi gelebilir. Ancak son derece pratik ve en basit günlük seçimlerime bile uyarlayabildiğim etkili bir amaç. Örneğin, kitap okuyarak, yazı yazarak, meditasyon ve nefes egzersizi yaparak kendi farkındalığıma hizmet ediyorum. Eğitimler vererek, blog yazarak, YouTube videoları çekerek yada bir arkadaşımla sohbet ederek başkalarının farkındalığına destek oluyorum. Sonuç olarak evren bana, hayat amacımı gerçekleştirebilmem için sonsuz fırsatlar sunuyor.

  Hayat Amacını 10 dk’da nasıl bulunursun?

  Yaşam misyonum konusunda kafam netleştikten sonra, internette bir blog yazısı dikkatimi çekti. Yazının başlığı “Hayat amacını 10 dk’da nasıl bulunursun?” gibi son derece davetkardı. Temelde aşağıdaki konulara dikkat çekiyordu;

  • Neler yapmaktan hoşlanıyorsun?
  • Bedavaya bile olsa hangi işi yapmak isterdin?
  • Yapmadığın için pişmanlık duyduğun şeyler neler?
  • Neler hakkında konuşmaktan zevk alırsın?
  • Günlük hayatta en çok dikkatini çeken konular neler?
  • Sosyal medyada en ilgiyle takip ettiğin hesaplar neler?
  • Neleri merak ediyorsun? Neler hakkında yeni şeyler öğrenmeyi seviyorsun?
  • Kütüphanene baktığında en çok hangi tarz kitaplar olduğunu görüyorsun?
  • En iyi olduğun konu ne? Hangi konularda çok yaratıcısın? Hangi tip sorunlara hızlıca çözüm getiriyorsun?

  Bu soruların cevaplarını alt alta yazıp, gözden geçirdiğimde, zaten keşfetmiş olduğum hayat amacı ne kadar doğruymuş bir kez daha anlamış oldum.

  Anlamlı Bir Hayat Yaşamak

  Bu konu netleştikten sonra hayatımın kalitesi ve ondan aldığım keyif bariz bir şekilde arttı. Zannetmeyin ki günlük hayatımı sıra dışı deneyimlerle dolduruyorum. Tam tersine, bugüne kadar defalarca yaptığım günlük rutin işleri yapmaya devam ediyorum. Ama artık hayata baktığım pencere değiştiği için, olayları, insanları ve konuşmaları farklı bir biçimde deneyimliyorum. Ve bu durum, yaşadığım her şeye yepyeni bir anlam katıyor.

  Peki sizin hayat amacınız ne? Henüz bulamadıysanız, umarım bu yazım sizin için faydalı olmuştur. Yok eğer zaten biliyorsanız, bunu benimle ve diğer okurlarımla paylaşırsanız çok memnun olurum.

  Sevgiler!
  Esra

  “İşte sana, yeryüzündeki görevinin tamamlanıp tamamlanmadığını anlaman için bir test:
  Eğer yaşıyorsan, tamamlanmamış demektir.” – 
  Richard Bach

  YouTube Kanalım

  En Son Yazılar