Affetme Meditasyonları

Aylık Bülten

Güncel çalışmalarımdan, yayınladığım yazı ve videolardan en hızlı şekilde haberdar olmak için, aylık bültenime üye olun.

  “Düşmanını affetmemiş kişi, henüz yaşamın en yüce zevklerinden birini tatmamıştır.” – Johann Lavater

  Bu sayfayı ziyaret etmeniz, affetme yolunda samimi bir adım attığınızın en önemli göstergesi. Öncelikle bunun için sizi tebrik ediyorum. Evde kendi kendinize yapacağınız çok basit affetme meditasyonları ile bilinçaltınızı temizlemek ve duygusal olarak özgürleşmek elinizde. Kendinizi ve başkalarını affetmekle, farkında olmadan taşıdığınız ağır duygusal yüklerinizi bırakacak ve kendi yaşam gücünüze sahip çıkacaksınız.

  Affetme deneyimi çok güçlü ve dönüştürücü bir deneyimdir. Benim kişisel dönüşümüm de affetme sayesinde gerçekleşti. Affetme sürecime dair hikayemi okumak isterseniz bu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz. Göreceksiniz ki, her ne kadar deneyimlerimizin içeriği farklı olsa da, esasen hepimiz çok benzer duyguları yaşıyoruz. Dolayısıyla, benim için mümkün olan şey hepiniz için mümkün. Yeter ki buna niyet edin ve çok istekli olmasanız bile ilk adımı atın.

  Bu süreçte sizlere destek olması için, çeşitli yerlerden derlediğim 4 adet affetme meditasyonunu aşağıda paylaştım. Kendinize uygun olan bir yada birkaçını uygulayın. Tamamen affedinceye kadar da asla vazgeçmeyin. Unutmayın ki, kendinizi ve başkalarını affetmek, kendinize vereceğiniz en değerli hediyedir. Ve inanın ki, siz buna layıksınız.

  1. Affetme egzersizi:

  Küçük bir odada ayakta durduğunuzu hayal edin. Ayaklarınıza baktığınızda, siyah ayakkabılar giydiğinizi fark ediyorsunuz. Aynı zamanda siyah bir cüppe de giyiyorsunuz. Bakışlarınızı kaldırıyor ve önünüzde bir kapı olduğunu görüyorsunuz. Kapıya doğru yürüyün ve onu açın. Büyük bir odaya doğru yürüdüğünüzü ve Hakim kürsüsüne doğru ilerlerken şu sözleri duyduğunuzu hissedin: “Herkes ayağa kalksın”.

  Yaşam deneyimiz boyunca karşılaştığınız ve şimdi sizin tarafınızdan yargılanmak üzere önünüze gelmiş insanların yüzlerine bakın. Yerinize oturuyor ve tokmağınızı elinize alıyorsunuz. Kürsüye vururken, kendinizi şu sözleri söylerken duyuyorsunuz: “Duruşma başlamıştır”. Orada olanlar, önünüze dizilmeye başlıyorlar. Onlar önünüzde dizilirken, eşinizi, eski eşinizi, annenizi, babanızı, çocuklarınızı, kardeşlerinizi, diğer akrabalarınızı, öğretmenlerinizi, patronunuzu, eski patronunuzu, eski sevgilinizi, ortaklarınızı, arkadaşlarınızı fark ediyorsunuz. Geçmişte tanıdığınız herkese bakın. Hepsi bugün önünüze kendileri hakkındaki hükmünüzü duymak için geldiler.

  İlki öne çıktığında bu kişinin gözlerine bakın ve deyin ki: “Seni affediyor ve serbest bırakıyorum çünkü yüreğine baktım ve içindeki masumiyeti gördüm.” Her bir kişi yanınıza geldiğinde, nefes almaya devam edin. Öne doğru çıktıklarında her birine “Seni affediyor ve serbest bırakıyorum çünkü yüreğine baktım ve içindeki masumiyeti gördüm” deyin.

  Herkes hakkındaki hükmünüzü iletmeyi bitirdiğinizde odanın en gerisine bakın ve öne doğru ilerleyen çocuğu görün. Bu çocuk sizin çocukluk halinizdir. Bu çocuk tam önünüze geldiğinde gözlerinin içine bakın ve deyin ki “Seni affediyor ve serbest bırakıyorum çünkü yüreğine baktım ve içindeki masumiyeti gördüm.”

  Bunu bitirdiğinizde yavaşça dikkatinizi yeniden odaya yöneltebilir ve arzu ederseniz hissettiklerinizi not edebilirsiniz.

  2. Louise Hay‘in Düşünce Gücüyle Tedavi kitabında yer alan affetme çalışmaları (alıntıdır):

  “Ruhani yolda ilerleyen insanlar, affetmenin önemini bilirler. Bazılarımız için tümüyle affedebilme noktasına gelmeden önce bir basamağa daha ihtiyaç vardır. Bazen, içimizdeki küçük çocuk affetmeden önce intikam almaya gerek duyar. Bu tür kişiler için şimdi yapacağımız alıştırma çok yararlıdır.

  Gözlerinizi kapayın, sessiz ve sakince oturun. Affetmekte zorlandığınız kişiyi düşünün. Ona elinizden gelse yapmak isteyeceğiniz şey nedir? Affınıza layık olabilmek için ne yapmasını beklerdiniz? Ayrıntılara girin. Onun ne kadar süre acı çekmesini istiyorsunuz? Ne kadar zaman cezalandırmak istiyorsunuz?

  Yapmayı istediğiniz her şeyi yaptığınızda, geriye yapabileceğiniz hiçbirşey kalmadığını hissettiğinizde bırakın, tümüyle duygularınızdan çıksın. Genellikle bu noktada müthiş bir rahatlama duyacaksınız, affetmeyi düşünmek daha kolaylaşacaktır. Bu alıştırmayı her gün yapmanızı önermem. “Kırgınlıkları yok etmek ve affetmek alıştırmalarının” sonunda bir kez yapmak yeterli olacaktır.

  Emet Fox Alıştırması

  Kırgınlıklarımızı yok etmek için daima etkili olmuş eski bir Emet Fox alıştırması var. Fox sessizce oturmanızı, gözlerinizi kapamanızı, zihninizi ve bedeninizi gevşetmenizi salık veriyor. Sonra da karartılmış bir tiyatroda, küçük bir sahnenin önünde oturduğunuzu zihninizde canlandırın. En çok kırgınlık duyduğunuz kişiyi zihninizde canlandırın. Geçmişte, şu anda, yaşayan veya ölmüş biri olabilir. Bu kişiyi net bir şekilde görebildiğiniz anda, onu istediği şeyleri gerçekleştirmiş, mutluluktan yüzü gülen biri olarak hayal edin.

  Bu kişi size mutlulukla gülümsesin. Ve bu görüntüyü birkaç dakika sürdürün, sonra bırakın kaybolsun. O kişi sahneyi terk ettikten sonra siz sahnedeki yerinizi alın. Kendinize de iyi şeyler olmuş, istekleriniz gerçekleşmiş olarak hayal edin. Yüzünüze mutlu bir gülümseme yayılmış olsun. Evrende her şey bol miktarda var. Bu bolluktan hepimiz yararlanabiliriz.

  Yukarıdaki alıştırma, çoğumuzun taşıdığı kırgınlıkları, kara bulutları yok ediyor. Bazılarına bu alıştırmayı yapmak çok zor gelebilir. Her yaptığınızda farklı kişiler hayal edin. Ayda bir kez yapın kendinizi ne kadar hafiflemiş hissettiğinizi göreceksiniz.

  Artık affetmeye hazırız. Mümkünse alıştırmayı bir eşle yapın. Yalnızsanız yüksek sesle yapın.

  Yine sessizce gözleriniz kapalı bir şeklide oturarak şöyle söyleyin;

  “Affetmek istediğim kişi………………….dır ve seni………………….için affediyorum”

  Tekrar tekrar söyleyin. Bazı kişiler için affedeceğiniz birçok şey, bazıları içinde bir iki şey olacaktır. Eğer eşiniz varsa, size;

  “Teşekkür ediyorum, artık seni özgür bırakıyorum” desin.

  Yalnızsanız affetiğiniz kişinin size bunları söylediğini hayal edin. Çalışmayı en az 2-10 dakika sürdürün. Yüreğinizde sizi kıran duyguların kalıp kalmadığını araştırın. Varsa defedin gitsin.

  Şimdi arınabildiğiniz kadar arındıktan sonra dikkatinizi kendinize yöneltin. Yüksek sesle söyle deyin;

  “………………için kendimi affediyorum.” Beş dakika kadar da bu alıştırmayı yapın.

  İçinizde köşe bucak kalmış çöplükleri de temizlemek için haftada en az bir kez bu alıştırmaları yapmanız yararlıdır. Bazıları sizin için çok kolay olacaktır. Bazıları ise biraz uğraştıracaktır. Ama bir gün gelecek ve olmusuz duyguların birden bire yok olduklarını göreceksiniz.” – Louise Hay

  3. Başkasını affetme Meditasyonu:

  Gözleriniz kapalı, rahat bir şekilde oturun. Birkaç derin nefes alıp verin. Affetmeye karar verdiğiniz kişinin görüntüsünü gözünüzün önüne getirerek yüksek sesle ya da içinizden ona bakarak şöyle söyleyin:

  • Ben seni affetmeye niyet ettim.
  • Ben seni affetmeyi kabul ettim.
  • Ben seni affettim.
  • Ben kendimi affettim.
  • Sen özgürsün, ben özgürüm.
  • Sana en güzel düşüncelerimi yolluyorum.
  • Seni serbest bırakıyorum.
  • Seni affediyorum.

  Şimdi kalbinizden çıkardığınız, içtenliğinizi ve samimiyetinizi yansıtan pembe sevgi ışıklarını iyice yoğunlaştırın ve affetmek istediğiniz kişinin kalbine doğru gönderin.  Bu ışıklar kocaman bir küre oluşturuyor ve onu sarmalıyor. Onu pembe ışık küresinin içinde hayal edin ve bu hayali bir süre zihninizde tutun. Yanına gidip ona sarılın ve onu affettiğinizi bir kez daha söyleyin ve yüzündeki değişimleri izleyin. Derin bir nefes alıp verin ve gözlerinizi açın.

  Affetmeye niyet ettiğiniz kişiyi tamamen affettiğinizi hissedene kadar, her gün bir kere olmak kaydıyla, bu meditasyonu yapmaya devam edin.

  4. Kendini Affetme Meditasyonu:

  Gözleriniz kapalı, rahat bir şekilde oturun. Birkaç derin nefes alıp verin. Kendi görüntünüzü, tüm bedeninizi gözünüzün önüne getirerek yüksek sesle ya da içinizden ona bakarak şöyle söyleyin:

  • Ben seni affetmeye niyet ettim.
  • Ben seni affetmeyi kabul ettim.
  • Yaptığın ve yaşadığın her şey için ben seni onaylıyorum.
  • Yaşadığın her şey senin kendi seçimin.
  • Verdiğin her karar senin kendi seçimin.
  • Ben seni tüm kararların ve seçimlerin için onaylıyorum.
  • Seni bir başkasının onaylaması gerekmez.
  • Ben seni onaylıyorum.
  • Yaşadığın her şeyin ruhsal gelişimin için bir deneyim olduğunu kabul ediyorum.
  • Seni bu yolda sevgiyle serbest bırakıyorum.
  • Seni seviyorum.
  • Seni affediyorum.

  Şimdi kalbinizden kendi kalbinize pembe ışıklar yollayın. Pembe ışıkları giderek yoğunlaştırın ve tüm bedeninizi pembe ışıklar ile sarmalayın. Kendinizi pembe ışık küresi içinde hayal edin ve bunu zihninizde bir süre tutun. Kendinize sarılın ve kendinizi ne kadar sevdiğinizi hissedin. Derin bir nefes alıp verin ve gözlerinizi açın.

  Kendinizi tamamen affettiğinizi hissedene kadar, her gün bir kere olmak kaydıyla, bu meditasyonu yapmaya devam edin.

  Sevgiler!
  Esra

  “Yalnızca cesurlar affetmeyi bilir.Korkaklar hiç bir zaman affetmezler, af onların tabiatında yoktur.” – Laurence Sterne

  Youtube Kanalım

  En Son Yazılar